قانون اصلاح قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

لایحه شماره ۶۳۸۶۴/۱۶۹۷۳ مورخ ۷/۷/۱۳۷۵ دولت در مورد اصلاح قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۱۱/۰۳/۷۶ مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی تصویب و به تائید شورای نگهبان رسیده است در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی به پیوست ارسال می گردد.

                                                                علی اکبر ناطق نوری

                                                               رئیس مجلس شورای اسلامی

 

بسمه تعالی

تاریخ:۲/۴/۷۶

شماره:۷۷۷۹

وزارت صنایع

قانون اصلاح قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران

قانون اصلاح قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ یازدهم خردادماه یکهزار و سیصد و هفتاد و شش مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۱/۳/۱۳۷۶ به تائید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۱۱۰۲- ق مورخ ۲۷/۳/۱۳۷۶ واصل گردیده است. به پیوست جهت اجراء ابلاغ می گردد.

                                                                                          اکبر هاشمی رفسنجانی

                                                                                                 رئیس جمهور

 

ماده واحده – اصلاحات زیر در متن قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران به عمل می آید.r
در بند (۱) ماده واحده پس از عبارت “سازمان برنامه و بودجه” عبارت « وزیرجهاد سازندگی» اضافه می شود.

در بند (۲) ماده واحده عبارت « شهرک» به عبارت « شهرکها» تغییر می یابد.

بند (۳) ماده واحده به شرح ذیل اصلاح می شود: رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران به پیشنهاد وزیر صنایع و با تصویب به عنوان معاون وزیر صنایع و رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران و همچنین رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل هر شرکت فرعی به پیشنهاد رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران و حکم وزیر صنایع تعیین خواهد شد.

بند (۴) ماده واحده به شرح ذیل اصلاح می شود: شرکت های شهرکهای صنعتی مکلفند از طریق واگذاری عین یا منفعت اراضی تحت اختیار خود که در مورد اراضی ملی و دولتی به قیمت منطقه ای به شرکت شهرکها واگذار می شود، سرمایه اولیه پرداختی دولت را جبران نمایند.

برای تسهیلات بیشتر مالی و تشویق احداث و توسعه شهرکهای صنعتی در مناطق محروم یا غیر برخوردار با تصویب مجامع، وجوه پرداختی فی مابین شرکت شهرکهای صنعتی ایران و شرکت های تابع و همچنین شرکت های تابع به یکدیگر به عنوان کمک های بلاعوض محسوب می گردد. انتقال قطعی اراضی به صاحبان واحدهای صنعتی موکول به اخذ پروانه بهره برداری است.

بند (۵) ماده واحده به شرح ذیل اصلاح می شود: شرکت شهرکهای صنعتی ایران و شرکت های تابع بر طبق مفاد اساسنامه خود و اصول قانون تجارت اداره می گردد و از شمول مغایر مستثنی بوده و ضوابط استخدامی این شرکت ها تابع قانون کار و تامین اجتماعی جمهوری اسلامی است.

اعتبارات مصوب در بودجه مربوط به نواحی صنعتی پس از تشکیل شرکت شهرک صنعتی مذکور از طریق این شرکت ها هزینه می شود و نواحی صنعتی که از محل اعتبارات عمرانی در آنها هزینه گردیده است شهرک صنعتی موضوع این قانون تلقی می گردد.
بند (۷)ماده واحده به شرح زیر اصلاح می شود: تعیین محل شهرک (در منطقه تصویب شده توسط مجمع) و طراحی نقشه شهرک برای نیازهای گوناگون بر اساس ضوابط اعلام شده توسط وزارت مسکن و شهر سازی انجام خواهد شد و در هر حال شهرکهای صنعتی از حریم قانون و استحفاظی شهرها و قانون شهرداری ها مستثنی بوده و واگذاری اراضی به متقاضیان و حدود و شرایط و نحوه عمل در این خصوص در اختیار مسئولان شهرک صنعتی است که بر اساس آئین نامه اجرایی این قانون عمل خواهد کرد.
تشخیص ضرورت های فنی و اقتصادی به عهده مجمع عمومی شرکت شهرکهای صنعتی مربوط می باشد.
تبصره- عوارض قانونی تولید صنعتگران از مقررات این بند مستثنی است.

بند(۸) ماده واحده به شرح ذیل اصلاح می شود: مجمع عمومی شرکت شهرکهای صنعتی ایران موظف است با توجه به سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران و با تصویب هیئت دولت برای افزایش تعداد شهرکها اقدام لازم را انجام دهد و همچنین مجمع عمومی شرکت های تابعه می تواند با توجه به نیاز و ضرورت نسبت به توسعه شهرکهای صنعتی مصوب اقدام نمایند.
قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ یازدهم خردادماه یکهزار و سیصد و هفتاد و شش مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۱/۰۳/۷۶ به تائید شورای نگهبان رسیده است.

                                                                      علی اکبر ناطق نوری

                                                               رئیس مجلس شورای اسلامی

 

مستخرجه ازسایر قوانین در مورد شهرکهای صنعتی :

قانون بودجه سال ۱۳۷۹ کل کشور – تبصره ۲- بند ص:

ص- در راستای سپردن امور صنعتی به مردم و خصوصی سازی وزارت صنایع می تواند نسبت به ایجاد شهرکهای صنعتی توسط بخش خصوصی و تعاونی اقدام نماید .

آیین نامه اجرایی این بند با پیشنهاد وزارت صنایع و معادن به تصویب هیات وزیران می رسد .

قانون برنامه سوم توسعه افتصادی –اجتماعی-فرهنگی جمهوری اسلامی ایران – ماده ۵۲- پاراگراف آخر

وزارتخانه های نیرو, نفت , پست وتلگراف و تلفن وراه و ترابری موظف به تامین آّب- برق –گاز-تلفن و راه دسترسی تا ورودی شهرکهای صنعتی و نواحی صنعتی حسب اعلام وزارت صنایع می باشند .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *