موقعیت جغرافیایی ، طبیعی واقلیمی

 

استان کرمان پهناورترین استان کشور با مساحت ۱۸۱۷۳۸ کیلومتر مربع  حدود ۱۱ درصد از خاک ایران را در بر گرفته و در جنوب شرقی فلات مرکزی ایران واقع شده است . این استان یکی از مرتفع ترین استان های کشوربوده که در شمال با استان های خراسان جنوبی و یزد ، در جنوب با استان هرمزگان ، در شرق با استان سیستان و بلوچستان و در غرب با استان فارس همجوار می باشد . استان کرمان از نظر جغرافیایی بین ۵۵ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۳۲ درجه ی پهنای شمالی و ۲۶ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۲۹ درجه و ۵۹ دقیقه ی درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.

 

این استان در ناحیه ای کویری و کم آب قرار دارد ،اما در کوهپایه ها و درّه های سرسبز و خرم بعضی روستاهایش آب و هوای بهشتی ،تماشاگران را به سوی خود می خواند و تنوع آب و هوایی آن در جهان کم مانند است؛ به طوری که تقریباً تمام آب و هواها، از گرمسیری تا سردسیری ،تا بیابانی و مدیترانه ای را می توان در پهنه ی گسترده ی این دیار دید.

 

شهرستانهای استان عبارتند از : بافت، بردسیر ، بم  ، جیرفت ، راور ، رفسنجان ، رودبار جنوب ، زرند ، سیرجان ، شهربابک ، عنبرآباد، قلعه گنج ، کرمان ، کوهبنان ، کهنوج ، ارزوئیه ، انار ،منوجان ،فهرج ، فاریاب ، رابر، نرماشیر ، ریگان و مرکز استان کرمان شهر تاریخی کرمان است .

 

استان کرمان از جمله سرزمین هایی است که در گذشته  با برخورداری از امکانات وسیع مادی و ارزش های بیکران معنوی در عرصه تولید ، صنعت و معدن  و نیز فرهنگ ، دانش و هنر  جایگاه ویژه ای را دارا بوده است و سابقه صنعت و معدن در آن به هزاران سال قبل برمی گردد.

 

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *